Projekty Mládeže SČK

 

   Projekt HIV / AIDS prevencia 

Hlavným cieľom projektu je, prostredníctvom besied iniciovať diskusiu o problematike šírenia pohlavne prenosných chorôb a HIV/AIDS medzi mládežou na Slovensku, so zameraním na prevenciu HIV/AIDS využívajúc metódu simulácie reálnych situácií prostredníctvom prístupu mladých ľudí k mladým.
 Subciele:
  -zmena prístupu mladých ľudí k problematike

  -odstránenie postoja "mňa sa to netýka"
 
  -zdôraznenie uvedomenia si potencionálnych dôsledkov rizikového správania

  -odovzdávanie si odborných informácií vo forme zrozumiteľnej pre mladých ľudí

  -príspevok na odstránenie povier

  -zdôraznenie otázky ľudskosti

  -pochopenie problémov ľudí žijúcich s HIV/AIDS

  -prispieť k odstráneniu predsudkov, diskriminácie a stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV/AIDS

  -zapojiť mladých ľudí do prípravy a realizácie projektov prevencie HIV/AIDS na Slovensku
 
 
Cieľová skupina
 
Študenti stredných skôl a žiaci ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl.
 
Popis projektu a jeho forma
 
Našim záujmom je poskytnúť žiakom a študentom možnosť zúčastňovať sa besied, stretnutí s vyškolenými dobrovoľníkmi Mládeže SČK a zapájať ich aj do príprav celoslovenských aktivít boja proti šíreniu AIDS ako i do aktivít samotných. 

Počas besied na školách sú účastníkom zrozumiteľnou formou sprostredkované odborné poznatky k problematike, je vyzdvihovaný kritický postoj jednotlivca a význam uvedomovania si a zhodnotenia možných následkov rizikového správania. Tak ako v každom národnom projekte, aj v projekte Prevencia HIV/AIDS zdôrazňujeme význam práce mladých ľudí s mladými ľuďmi, preto uplatňujeme metódu "peer education". 

Projekt a besedy však nie sú zamerané len na faktografiu, spôsoby ochrany pred sexuálne prenosnými chorobami. Dôraz je kladený aj na problematiku medziľudských vzťahov. Zdravým ľuďom často chýba empatia, pochopenie a zriedka majú predstavu o sociálno-spoločenských problémoch chorých ľudí, čo možno tiež považovať za primárny dôsledok absencie otvorenej diskusie v spoločnosti. Našou snahou v rámci projektu je odbúravať predsudky voči ľuďom postihnutým či už vírusom alebo chorobou samotnou. Očakávame istý pozitívny dopad na zmenu správania sa k chorým na AIDS, infikovaným HIV. 

Okrem besied so študentami organizujeme pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS (1.december) aj celkoštátnu kampaň Sviečkový pochod ako súčasť globálnej kampane Medzinárodnej Federácie Spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MF S ČK/ČP) Pravda o AIDS, Podaj to ďalej. Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS, zamerať pozornosť spoločnosti na problematiku HIV/AIDS a súvisiacu stigmatizáciu a diskrimináciu. Ďalšími cieľmi Sviečkového pochodu je uctenie si pamiatky obetí AIDS, podpora ľudí žijúcich s HIV/AIDS, vzbudenie pozornosti verejnosti a mobilizovanie spoločnosti v boji proti HIV/AIDS.

 

         Projekt Evička a DetI

Dovoľte, aby sme Vám priblížili výnimočný projekt. „EDI“ neznamená iba výraz, ale niečo, čo každý z nás robí s radosťou. Najdôležitejšou inšpiráciou sú tie malé nádherné stvorenia – deti. Je to projekt, ktorý nás nielen napĺňa, ale dáva nám možnosť vrátiť sa do našich detských čias. Pamätáte si na časy keď ste sa učili viazať šnúrky? Keď ste sa celé dni hrali? Vďaka tomuto projektu sa môžte zahrať znova, ale aj prispieť k tomu, aby sa naši malí škôlkári naučili ako si chrániť svoje zdravie. 

Základom projektu je spolupráca medzi materskými školami a Mládežou SČK. Pod formou spolupráce si predstavujeme stretnutia detí predškolského veku s členmi M SČK, pričom stretnutie môžu viesť len vyškolení mládežníci, ktorí sú na stretnutie vopred dobre pripravení. 

Stretnutia sú zamerané na zveľaďovanie detského zdravia a psychiky. Našou úlohou je zážitkovou a zábavnou formou odovzdať deťom čo najviac informácií týkajúcich sa prvej pomoci pri jednoduchých zraneniach, darcovstva krvi, naučiť ich reagovať v nezvyčajných situáciách, stimulovať ich ku komunikácii, nadväzovaniu a udržiavaniu dobrých medziľudských vzťahov, viesť ich k humanite, spolupatričnosti, tolerancii a empatii. Keďže detské chápanie je primerané ich veku snažíme sa im spomenuté prvky predložiť prostredníctvom Evičky. Evička je fiktívna kamarátka členov M SČK, ktorá chodí do materskej škôlky, má teda rovnaké vlastnosti, radosti a starosti ako malí škôlkári. Pomocou hier, príbehov a modelových situácií vedieme deti nielen k osvojovaniu si danej problematiky, ale aj k rozvoju osobnosti. Aby deti neboli vystavené nadmernému stresu, stretnutia sa uskutočňujú priamo v ich škôlke. Počas jedného školského roka, členovia M SČK chodia do škôlky a spolu s deťmi sa venujú jednotlivým témam. Stretnutie vedie koordinátor, ktorý bol vyškolený na kurze EDI, čiže je schopný organizovať stretnutia, viesť svoj team a je pripravený na projekt, ktorému sa chce venovať.
 
Preto milí priatelia, ak máte radi deti a máte chuť pridajte sa k nám a pomôžte nám rozbehnúť tento projekt všade kde sa len dá. Spoločne prispejeme k tomu, aby deti získali potrebné informácie a zručnosti ohľadom ochrany svojho zdravia. Samozrejme tento projekt nie je len pre deti, je aj pre Vás. Zabavíte sa, spoznáte skvelých ľudí, nadobudnete skúsenosti a zručnosti pri práci s deťmi a spolu urobíme pre nás a pre deti niečo, prečo budeme mať dôvod byť hrdí sami na seba. Tým, ktorí sa tomuto projektu už venujú prajeme veľa úspechov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.  
 

 

     Projekt prvej pomoci - 3P

Štatistiky každoročne dokazujú, že viac ako 60 % životov pri nehodách môže byť zachránených správnym podaním prvej pomoci.
 
Let´s have a 3P!
 
Sprav si výlet do prvej pomoci. Pridaj sa k projektu Mládeže Slovenského Červeného kríža – 3P- Projekt Prvej Pomoci. Staň sa Trénerom prvej pomoci Mládeže Slovenského Červeného kríža.
 
Pozeral si niekedy seriál Ordinácia v ružovej záhrade?
Chceš pomôcť pri záchrane života?
Videl si niekedy seriál Pohotovosť?
Nezdvihol sa Ti žalúdok?
 
Tak si presne ten, kto sa k nám môže pridať!
 
Čo k tomu potrebuješ?
 
chuť pracovať s mladými ľuďmichuť naučiť sa zachrániť život
chuť obetovať kúsok zo svojho voľného a kúsok zo svojho školského času
chuť pridať sa k partičke skvelých mladých ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy

Čo bude Tvojou prácou?
 
 
trénovať prvú pomoc medzi mládežou na základných a stredných školách
spolupracovať ako rozhodca na súťažiach prvej pomoci SČK
prevádzať zdravotný dozor na koncertoch, športových turnajoch, branných cvičeniach,...
 
 
Ako sa k nám možeš pridať?
 
kontaktuj ktorýkoľvek Územný spolok SČK, úsek Mládeže SČK (bližšie info v kontaktoch)

Čo ťa bude čakať?
 
Ako člen M SČK budeš vyslaný v prvom rade na kurz prvej pomoci. Po absolvovaní kurzu PP nasleduje školenie trénera prvej pomoci. Školenie je pobytovou formou a trvá 5 dní. Špecializovaní lektori a školitelia prvej pomoci (teda my :-)) ťa vyškolia v pravidlách prvej pomoci, prístupe k zranenému človeku, v správnej forme vedenia prednášok. Po absolvovaní kurzu sa nám osvedčíš v záverečných skúškach a záverečnom teste.
 
A čo ďalej?
 
V organizácii SČK sa pridáš k radom školiteľov a inštruktorov prvej pomoci. Budeš právoplatným šíriteľom myšlienok prvej pomoci s vynikajúcou výhliadkou stať sa v budúcnosti školiteľom či inštruktorom prvej pomoci.
Na dobrovoľníckej báze budeš trénovať prvú pomoc v tréningoch na základných a stredných školách. Budeš sa zúčastňovať branných cvičení.
Ako člen zdravotníckych hliadok budeš vykonávať zdravotný dozor na rôznych verejných podujatiach.
No a samozrejme ako platný člen lektorského zboru M SČK budeš spolupracovať pri príprave súťaží a ako rozhodca budeš sám pripravovať súťažiace družstvá na súťaž.
 
Zdá sa ti, že je v texte mnohokrát „budeš?
Tak to zmeň! Zmeň „budeš“ na „si“!
 
Ak si dočítal informáciu až do týchto riadkov, je jasné, že ťa projekt zaujal. Tak neváhaj a už dnes sa pridaj k celosvetovo najstaršej a najväčšej humanitárnej organizácii, staň sa aktivistom Červeného kríža! 

Už teraz sa na Teba teší Tvoja pracovná skupina k projektu 3P.
 

 

              

                  

               Evička a DetI